Back to the top

Hakkında

Ahmet Tuzlu, 30 Temmuz 1980 tarihinde Irak’ın Kerkük ilinin güneyinde bulunan Tuzhurmatu’da doğdu. Sanatçı bir ailede doğan Ahmet Tuzlu’nun babası Kerkük’ün tanınmış ses sanatçısı Hamit Tuzlu, amcası ise; Irak Türkmen edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Ali Marifoğlu’dur. Liseye kadar Tuzhurmatu’da okumuştur. Babası ve amcasının katkılarıyla Türkmen sözlü edebiyatına vakıf olan ve özümseyen Ahmet Tuzlu, aile ortamında başlayan müzik yolculuğunu eğitimle beslemek isteyen sanatçı, ülkesinden ayrılarak Türkiye’ye lisans eğitimi için gelmiştir. Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Bölümü’nde (Opera) lisans eiğitimi almıştır. Yüksek lisans sürecinde; Hacettepe Üniversitesi Güzel sanatlar Enstitüsü Opera (Şan) Anasanat Dalı’nda Giuseppe Verdi’nin La Traviata operasının tamamını jüri karşısında seslendirmiş ve akabinde ‘Türk Operasının Oluşum Süreci ve Ahmet Adnan Saygun’un Özsoy Operasının Analizi’ Başlıklı tezini 2019 yılında başarıyla savunmuştur.

Müzik eğitimini Türkiye’de tamamlayan Ahmet Tuzlu, profesyonel müzik kariyerine de Türkiye’de devam etmiştir. 2015 yılında TRT Ankara Radyosu Türk Halk Müziği korosuna hak kazanarak müzik kariyerine burada devam etmiştir. Türkiye’de ve yurt dışında Irak türkülerini temsil ederek birçok konser vermiştir. Farklı televizyon programlarına çıkan, ayrıca yerel ve ulusal festivallere konuk olan Ahmet Tuzlu, halen TRT’deki görevini sürdürmektedir. Sanatçı evli ve bir kız babasıdır.

Katıldığı program, konser ve yarışmalar: Türkiye’de ve Yurtdışında Irak Türklerini temsil ederek birçok konser verdi, farklı TV programlarına çıktı, ayrıca yerel ve ulusal festivallere katıldı. Bunlardan bazıları;

 • TSK Kara Kuvvetleri “Armoni Mızıka” orkestrası eşliğinde Albay Halil AŞIK Şefliğinde; Ankara Üniversitesi Devlet konservatuvarı Opera Bölümü korosu, Şef “Dilruba AMANULLAEVA” ile “La Traviata” Operasını bir bölümünü seslendirmiştir.
 • TSK ANKARA Rehabilitasyon merkezinde Gaziler için düzenlenen bir akşamda konser vermiştir.
 • Bilkent Üniversitesinde “Tosca, La Traviata, La Boheme, Faust, Turandot, Elisir d’amore, Madam Butterflay, Franz Laher Operet, Mozart ‘Saraydan Kız Kaçırma’ ve Sihirli Flüt gibi eserlerden parçalar seslendirmiştir.
 • Ahmet Adnan Saygun’un Yunus Emre Oratoryosu’nu seslendirmiştir.
 • Alman bestecilerinden Robert Schumann, Franz Schubert ve Hugo Wolf’den diziler ve liedler seslendirmiştir.
 • TRT’nin Denizli’de düzenlediği Uluslararası “4. ve 5. Türkçe Vizyon” Festivalinde Irak Türklerini Kerkük türküleri seslendirerek temsil etmiştir.
 • Sanatçı 2013 yılında Eskişehir, 2014 yılında Tataristan’da düzenlenen Uluslararası Türkvizyon yarışmasında Irak Türklerini yeniden temsil etmiştir.
 • 2015 yılında TRT’nin düzenlediği Sıra sende Türkiye yarışmasına katılmıştır. Aynı sene TRT Ankara Radyosu THM (Türk Halk Müziği) ses sanatçısı olarak kadro hakkı kazanmıştır.

Hazırladığı Projeler:

 • 2018 Yılında TRT Ankara Radyosu’nda ‘’Kerkük’ten Çıktık Yola’’ adlı 52 bölümlük bir program hazırlamıştır.
 • 2018-2019 Yılları arasında Türkmeneli Tv’de ‘’Özümden Sesler’’ adlı tv programını hazırlayıp sunmuştur.
 • 2020 Yılından itibaren Cavit Tebrizli ve Zeynep Geçer’le birlikte ‘’Bulak’’ adlı radyo programını hazırlamaktadır.

Ahmet Tuzlu © 2021 Tüm hakları saklıdır.
Created by Liberyus